30 CZERWCA 2019 – DELEGACJA MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Z WIZYTĄ W MACIASZKOWIE

W niedzielę 30 czerwca br.,  Polski Ośrodek Katolicki OO. Bernardynów w Martin Coronado gościł Delegację Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Stowarszyszenia „WSPÓLNOTA POLSKA” na czele z Panią Iwoną Kozłowską – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą .

Dokładnie o godz. 11.00 do Maciaszkowa przyjechał Pan Michał Świetlik – Radca Kierownik Wydziału Konsularnego (Ambasada RP w Buenos Aires) wraz z Delegacją MSZ z Polski. Na placu przed kościołem przybyłych Gości powitał O. Olaf Bochnak – przełożony i  O. Jerzy Twaróg – rektor pmk. Mszę św. w Kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Maciaszkowie odprawił O. Jerzy Twaróg – rektor pmk. wraz z O. Herkulanem Wróblem.  Po Mszy św. Goście zwiedzili budynek Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tysiąclecia Chrztu Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego im. Por. Dr Antoniego Sołowieja w Maciaszkowie. Zwiedzający Muzeum byli pod wielkim wrażeniem i przekazali słowa uznania dla stróżów tego jedynego miejsca pamięci o żołnierzach polskich na argentyńskiej ziemi. Następnie wspólny obiad z Delegacją z Polski w refektarzu zakonnycm OO. Bernardynów. Tradycyjne argentyńskie „Asado”, przygotowane i podane przez „asadora” : O. Seweryna Matyasika.  Po obiedzie Goście z Polski złożyli wizytę w Polskim Domu Spokojnej Starości im. św. Jana Pawła II w Maciaszkowie, gdzie czekał deser z kawą przygotowany przez Polskie Siostry Albertynki, które od 1982 roku prowadzą Polski Dom Starości. Przy stole, zasiadł z Delegacją RP – Pan Kap. Władysław Dąbrowski oraz O. Piotr Kotyła (bernardyn), podopieczni polskich misjonarek. Kap. Dąbrowski (99 letni weteran II wojny św.) opowiadał o swoich niezapomnianch przeżyciach spod Monte Cassino.

Skład delegacji:

Iwona Kozłowska – Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

                                         Ministerstwo  Spraw Zagranicznych

Regina Jurkowska – naczelnik w DWPPG MSZ

Barbara Pawłowska – pracownik DWPPG MSZ

Zenona Bańkowska – dyrektor ds. programowych Stowarzyszenia Wspólnota Polska

Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk

Piotr Nowotniak – pracownik DWPPG MSZ

Michał Świetlik – Radca Kierownik Wydziału Konsularnego (Ambasada RP w Buenos Aires)

Pan Konsul RP Michał Świetlik oraz w imieni Delegacji RP Pani Iwona Kozłowska podziękowali Ojcom Franciszkanom i Siostrom Albertynkom z Maciaszkowa za gościnę i krótki pobyt na tym „skrawku polskiej” ziemi w Ojczyźnie Ojca Świętego Papieża Franciszka.